Imádom a sárgásan aranyló, arab hummuszt, de mint minden, ez is úgy a tuti, ha itthon készítem, ha tudom, hogy mi kerül bele, ha mindenből annyi van benne, ahogy a mi ízlelőbimbóink azt megkívánják…
A hummusz neve alapvetően csicseriborsót jelent, összetevőinek köszönhetően hihetetlenül jó fehérje-forrás, így a vegetáriánusoknak kiemelten ajánlott felvenni a heti menüre. A teljes kiőrlésű tönkölyliszttel készített pitával pedig a lehető legegészségesebb szénhidrát kombináció, hiszen minden eleme lassan felszívódó szénhidrát, tehát cukorbetegek is fogyaszthatják, persze csak módjával….és szörnyen laktató…
A Wikipedián az alábbiakat találtam ásványi anyag tartalmáról: „sok kalciumot, magnéziumot, cinket, vasat, mangánt, rezet és E valamit B vitaminokat tartalmaz. Rosttartalma is jelentős. Mind a csicseriborsó mind pedig a szezámmag előnyös hatással van a vér koleszterin-és lipidszintjére, rostjaik pedig segíthetnek megelőzni a cukorbetegséget. A szezámolaj egyes összetevői (lignánok) hatékonynak bizonyultak egyes rákfajták megelőzésében sőt kezelésében is.”.
Szóval nem csak az íze, a jótékony hatása is kötelezővé teszi fogyasztását!
Az elkészítése nagyon egyszerű, egyetlen macera van vele, az előző napi borsóáztatás, minden más gyerekjáték.
Hozzávalók:
50 dkg csicseriborsó (persze ha lehet, ez is legyen bio!)
1 citrom leve
2 gerezd fokhagyma
2 ek tahini
olívaolaj
só
Legalább egy éjszakára hideg vízbe áztatom a csicseriborsót, de jó nagy tálba kell tenni, mert ahogyan a szemecskék magukba szívják a vizet, megduzzadnak, nálunk első alkalommal még a mézes csuporban is volt két szem belőle – valószínűleg éjjel bulit is rendeztek a konyhapulton -.
A beáztatott magvakat átmosom friss vízzel, majd puhára főzöm. A puhaság teszt becsapós, csak kevergetéssel nem tudod megítélni, hogy megfőttek-e már a magok, éppen olyan hangjuk van, mintha tök nyersek lennének, a legbiztosabb teszt, ha kettéharapsz egyet…
A főtt borsót, a tahinivel, a megpucolt, nagyobb darabokra vágott fokhagymával, a citromlével az olívaolajjal és a sóval krémmé turmixoljuk… Azért nem írok pontos olívaolaj mennyiséget, mert szerintem nincs szentírás ebben a kérdésben: függ a borsó minőségétől, az áztatási időtől, a Holdkeltétől és a Napnyugtától J, hogy mennyi olaj kell a krémességhez, Ti ezt menet közben biztosan látni fogjátok… aztán már kenhető is…
Dani-féle teljes kiőrlésű pitával mennyei, de pirítós kenyérrel is tökéletes… nekem kell hozzá valami pikáns kiegészítő, így vagy chutney, vagy lilahagymalekvár mindig kerül mellé a tányérra.
A tönköly pita, a tahini és a lilahagyma lekvár receptjét - a nevükre kattintva - szintén megtalálod a blogon, így minden finomságot házilag el tudsz készíteni.
Ezt már volt alkalmam kóstolni (ha azt az evészetet kóstolásnak lehet nevezni... :-)))) ) csak ajánlani tudom mindenkinek!!!!
VálaszTörlés:o))) Örülök, ha ízlett... Legközelebb céklás hummuszt csinálok, azt is meg kell kóstolnotok! :o))))
VálaszTörlés