2011. február 8., kedd

Szénhidrát nap, házi tésztával


A tésztanap egyszerű tud lenni, ha hajlandó vagy fehér lisztes péksütit, cukros mákostésztát, vajas fehérkenyeret, vagy fehér lisztből készült pizzát enni, konzerv kukoricával, bolti kechup-pal.

A következő lépcső, ha mindezt bolti, teljes kiőrlésű alapanyagokból, esetleg bio zöldségekkel teszed…

Ha viszont időt és energiát fektetsz étkezési szokásaid ráncba szedésébe, akkor érdemes megpróbálni a házi tészta készítését is… Nem lehetetlen küldetés, viszont hihetetlen öröm és büszkeség a szorgalmas munka jutalma…

Tésztagyúrás – avagy a nyeletlen fejsze fejesugrása





Anyukám valószínűleg úgy született, hogy tudta a sifli tészta és a kenyér pontos receptjét… Játszi könnyedséggel gyúr be álmából felkeltve is bármilyen tésztát… mondanom sem kell, a kis okkersárga mérleget nagy barna táljával csak akkor veszi elő, ha Ida Anyánktól kap valami „fajin, új receptet”… mert ezek az új, nyilem-nyalom édességek kérik a mérleget, nincsenek benne az tapasztalt kezekben…
…szóval nem lehet ez olyan bonyolult… pedig már a beszerző körút is rosszul indult, hiszen elfelejtettünk tojást venni… merthogy soha nem veszünk. Az ágasi kedves, sárga jószágok ellátnak minket a finomságokkal, s eszünkbe sem jutott, hogy vennünk kell…

Vettünk bio, teljes kiőrlésű búzalisztet, végül az inárcsi mogor Bácsi (aki éppoly barátságtalan a kis kapualjba felállított zöldséges standnál, mint Apukám volt a szatócsboltban anno) a tőle telhető legnagyobb bájjal beszélt rá a 10 helyett 25 sárga paraszt tojásra: „Vigye má’ e’ ezt a huszonötöt, né pakógassam má itt”. … s mert ilyen bájra nem tud nemet mondani az ember lánya, elhoztam mindet.

A recept nagyon egyszerű:
1 kg teljes kiőrlésű bio búzalisztet összegyúrsz egy tálban 12 tojással, 2 evőkanál vízzel, ½ evőkanál tengeri sóval…

Gyúrod-gyúrod, szép cipóvá kerekíted, majd fél óráig megpihensz - mert Rád is rád fér -, nem csak  a tésztára.

Belisztezed a nyújtó deszkát, a cipó felét kb. 2 mm vastagra nyújtod, 10 cm-es csíkokra vágod. Minden élelmiszer lánc árusít ma már tészta nyújtó és szeletelő gépet, ami nem más, mint egy tetszetős kis tekerős masina, ami segít vékonyra nyújtani, majd szeletelni a házi tésztát. A hengerek között 6-os fokozatig nyújtom a tésztát step by step, s a kb. 5 cm hosszúra vágott tészta csíkokból a daraboló hengerekkel széles metéltet, vagy éppen cérnametéltet készítek… 

Ilyenkor előveheted a Nagymamától karira kapott (társaság előtt nem vállalható) abroszokat, rászóród vékonyan a tésztákat, s három-négy napig szétterítve szárítod a teljes mennyiséget, napi átrázogatással… 

Szénhidrát napon ezekből két-két marékkal kifőzöl Magadnak, káposztás, krumplis, mákos, diós, grízes tésztának páratlanok! :o))

Káposztás tészta feltét: a fejes káposztát legyalulod - vagy gyalu híján apróra vágod -, besózod, s fél órára állni hagyod, majd alaposan kicsavargatod (ha este gyors vacsit készítek, s már nincs fél órányi türelmünk, akkor ez a fázis ki szokott maradni, így is finom lesz! ). Egy lábasba/serpenyőbe olíva olajat hevítesz, s aranybarnára pirítod a káposztát rajta. (Elárulom Anyukám imádott praktikáját: utálatos dolog a kevés szabadidőt káposzta kevergetéssel tölteni, ezért az olíva olajat egy nagy tepsibe öntjük, ráterítjük a kápit, bedugjuk egy fél órára a sütőbe, s elegendő 10 percenként egyszer-egyszer megkotrogatni az állandó kavarás helyett! …de ez titok, s csak az tegyen így, akinek vannak tervei az így felszabadult fél órácskáraJ). Ha a káposzta megpirult, bőven borsozod, s kész is a finom vacsora, egészen egészséges összeállításban. A cukros verziót le sem írom, mert szerintem aki képes a képosztás cvekedlire cukrot szórni, az egyéb aljasságokra is képes! :o)))

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése