2011. április 27., szerda

Omlett fehérjenapra túróval, sonkával

Omlett fehérjenapra túróval, sonkával

Tartozom egy vallomással… ezt a receptet most lopom… a Páromtól! :o)))
Minden reggel ötkor kelek, nálam a korai munka eredményesebb, frissebb az agyam, a lelkem tele lendülettel… De úgy belemerültem a tervezésbe, hogy elszaladt az idő, hogy mire észbe kaptam, már fél nyolc volt, indulnom kellett dolgozni… ebéd nélkül…
Vargad azonban egy igazi angyal, s délben beállított egy doboz mennyei omlettel… Házitúróval, házisonkával… Zseniális volt, muszáj megosztanom Veletek!!!
Hozzávalók:
30 dkg tehéntúró
csipet nátrium mentes só
őrölt bors
2 zsályalevél
egy kis ág rozmaring
6 tojás
3 ek olívaolaj
6 vékony szelet, nagyon sovány sonka
Az alap egy egyszerű omlett: a tojásokat az apróra vágott fűszernövényekkel és egy csipet sóval felverjük, 2-3 ek olívaolajon, serpenyőben kisütjük. A 6 tojást egy adagban ki lehet sütni (szép, vastag tésztát kapunk), majd egy nagy tányérra borítjuk.
A túrót egy kevés sóval és az őrölt borssal krémesre keverjük.
Ha kihűlt az omlett, egy alufóliára tesszük, ráterítjük a sonkaszeleteket (ha nincs házi sonka, akkor feketeerdei sonkát szoktam venni, azzal is mennyei), majd a sonkákat vastagon befedjük a túrókrémmel. Feltekerjük az alufólia segítségével az omlettet, s tíz percig, közepes hőmérsékleten sütjük a tekercset. Ha kihűlt a tekercs, akkor kb. két centi vastag szeleteket vágunk belőle.
Igazi, tavaszi, friss fehérje élmény érdemes kipróbálni!!!
Jó étvágyat kívánunk!
Vargad és Kicsiicsi:o)))

A délelőtti gyümölcs kérdése

Remélem, már átgondoltátok az alapelveket, s barátkoztok Ti is az ételek szelektálásával :o)
Léna egy érdekes kérdést vetett fel átolvasva az alapelveket, s arra gondoltunk, talán több olvasóban is felvetődik a kérdés, így bejegyzés formájában írom meg a választ.
„Azt írod, hogy a szétválasztás lényege, hogy minden nap más élelmiszer típust fogyasztasz. DE ha minden napot eleve gyümölccsel kezdesz, ami ugye kategóriájában magáért beszél, majd ebédre például fehérje napon húst és tejterméket fogyasztasz, ami mellé ehetsz salátát (ami viszont ha jól értem keményítő, mivel zöldségnek számít) akkor valójában hol is választódnak külön az élelmiszerek?...” Léna
Szóval: Ha gyümölcsöt éhgyomorra fogyasztasz, az gyorsan áthalad a gyomron, fél óra alatt kiürül onnan, s emésztése nem igényel sok energiát, viszont a gyümölcsben található természetes cukrok egész délelőttre feltöltenek energiával. Ha más táplálék után eszel gyümölcsöt, akkor az nem tud átrohanni a gyomron, megreked ott, s kellemetlen tüneteket okoz: emésztési zavarok, puffadás. Tehát nem kérdés, hogy gyümölcsöt csak délelőtt fogyasztunk ezentúl.
Ha 11 után már nem eszel gyümölcsöt, akkor az ebéd idejére már biztosan kiürül a gyomrodból, tiszta a pálya a gyors és könnyed emésztéshez.
A testkontroll azt mondja, hogy zöldségek után 2 órával, husi után 4 órával, helytelenül összeállított ételek után pedig csak 8 órával fogyaszthatunk gyümölcsöt… de minket ez nem érint, hiszen mi vagy csak délelőtt, vagy egész nap gyümit eszünk.
A testkontroll és a 90 napos diéta testünk természetes ciklusai alapján időzíti az étkeket:
Táplálékfelvétel: 12 óra és 20 óra között
Felhasználás: 20 óra és hajnal 4 óra között
Kiválasztás, méregtelenítés: hajnali 4 óra és déli 12 óra között zajlik.
Ha délelőtt – azaz a kiválasztás és méregtelenítés időszakában – csak gyorsan emészthető gyümölcsöt fogyasztunk, akkor szervezetünk az energiát a méregtelenítésre tudja fordítani, s már indul is a fogyás! :o)
Tehát a szétválasztás igazán 12 órától, a táplálék felvétel időszakában játszik szerepet…
Remélem, sikerült tisztább vizet önteni a pohárba… Itt azonban ismét szeretném megjegyezni, hogy nem vagyok képzett dietetikus, csak hitem van az elvben, melyet rengeteg jó tapasztalat és idestova -15 kg támaszt alá…
Ha már itt tartunk, elárulok egy titkot… van, amikor délelőtt elmarad a gyümölcs, de van, ami SOHA nem maradhat el: a 3 dl 100%-os almalé a Top Joy-tól. Sajnos az emésztésemmel éveken keresztül sokat szenvedtem, a legtöbb dietetikus a stresszre vezette vissza problémámat, mígnem Zsuzska barátnőm elmesélte, hogy kislánya nem ihat almalevet, mert „meghajtja”.
Több sem kellett, vettem azonnal három üveggel, próba, szerencse :o)…és működött… és azóta már kitapasztaltam, hogy a TOP JOY 100%-os almaleve is ugyanilyen emésztés elősegítő hatású fincsiség.
Csapatom reggel kalákában kávézik a büfében, s nagyon drágák, már automatikusan hozzák nekem az almalevet, és nagyon hálás vagyok nekik!:o). (A TOP JOY-os üvegek nem visszaválthatók, így egy hatalmas zacsiban gyűlnek az asztalom alatt, szörpök kerülnek majd az almalé helyére, helyes kis parafa dugókkal J).   

2011. április 25., hétfő

A 90 napos diétáról dióhéjban

A szétválasztó diéta tántoríthatatlan híve vagyok. Hitem még 15 évvel korábbról datálódik, amikor még annyira fiatal voltam, és olyan intenzív életet éltem, hogy a diéta szót csak Édesanyámék szótárából ismertem… Akkoriban Ausztriában éltem, s Barátaimnak köszönhetően megismerkedtem a testkontrollal… életmódunk annyira jól működött, hogy gömbölykés génjeim ellenére sem kellett diétáznom a feszes, MUSTANG OREGON-hoz! :o)))
Hiszem, hogy a megfelelően társított ételekkel optimális testsúly érhető el. Azt is hiszem, hogy nincsenek számok, indexek, súlysablonok, melyekbe bele kellene préselni magunkat… Vannak azonban kedvenc ruhák, ideális SAJÁT! énképek, melyekbe érdemes belefogyni, mert ezek boldoggá és elégedetté tesznek…  
Őszintén nagy szerencsém van Párommal: neki a kifutók lányai botsáskák, s 18 kilóval ezelőtt is ugyanígy szeretett… ám ha diétára adom a fejem, akkor mellettem van, segít, csomagol, odaügyel, figyelmeztet – csak miattam… mert tudja, hogy ez nekem fontos! Most is számítok rá nagyon!
A szétválasztó, avagy 90 napos diéta alapelve nagyon egyszerű:
A diéta négy ételtípust különböztet meg:
1.       fehérjék: ide tartozik minden husi és tejtermék
2.       keményítő: ide tartozik minden zöldség
3.       szénhidrát: minden, ami tészta magas szénhidrát tartalmú étel ide való
4.       gyümölcs: ez a kategória magáért beszél
Azért nevezik ezt a diétát szétválasztónak, mert a fenti négy élelmiszer típust külön-külön napokra választja szét. Éppen ebben rejlik zsenialitása is: gyakorlatilag mindent ehetsz, minden vitamin, rost és ásványi anyag bekerül a szervezetedbe, csak az nem mindegy, hogy mely napon. Így nem ürülnek kis a szervezetedből a fontos elemek, s a 90. nap után nem téped fel a hűtőajtót, nem eszed meg még a torta alakú hűtőmágnest is, nem alakul ki sem szénhidrát, sem más éhségroham, mert a 90 nap alatt mindent megadsz szervezetednek, csak egy kis kontrollal…
Van még egy fontos alapelv: minden délelőtt gyümölcsöt kell fogyasztani! Egészen 10 óráig ehetsz gyümiket, hogy mire ebédre kerül a sor, már kiürüljön a gyomrodból az utolsó gyümölcsfalat is.
A négy ételtípus fogyasztása naponta rotálódik, de mindig ugyanabban a sorrendben.
Fehérje nappal kezdődik a diéta: reggelire gyümölcs, ebédre és vacsorára valamilyen állati fehérje, friss salival.
Keményítő napon délelőtt ismét gyümölcs, ebédre és vacsorára zöldség étel finoman elkészítve, de sem tészta, sem fehérje nem társítható hozzá.
Szénhidrát napon délelőtt gyümi, ebédre, vagcsira jöhet minden tésztaféle, állati fehérje nélkül.
Gyümölcsnapon pedig gyümölcs, minden mennyiségben!!!
Minden napra írok egy, vagy több receptet… tippeket, trükköket…
Azt azonban szeretném előre bocsátani, hogy nem vagyok sem dietetikus, sem szakács… Egy nő vagyok, aki  25 éves kora óta folyamatosan küzd a súlyával, aki tudja, mit jelent sírva fakadni a próbafülkében, aki látja családjában, hogy mekkora veszélyt jelent idős korban egy túlsúlyosan végig élt élet…
Egy olyan nő vagyok, aki megtalálta a neki megfelelő diétát, mely mára életmóddá vált nála, s aki szívesen megosztja tapasztalatait másokkal is… Imádok főzni, kísérletezni, Párommal együtt hedonisták vagyunk, ám egy komoly májpromléma miatt bio étrendre álltunk rá.
Szeretném receptjeimmel bizonyítani, hogy az, ami egészséges, nem feltétlenül íztelene és csúnya… hogy a bio élelmiszeren élő nő nem feltétlenül fakó, színtelen és savanyú… Szeretném megmutatni, hogy a fűszerek csodákra képesek, s hogy a finom ételek elkészítése igenis beilleszthető a legrohanóbb családok életébe is…
Remélem, blogommal, receptjeimmel, tapasztalataimmal tudok segíteni minden, egészségesebb életre vágyó, enni imádó társunknak. Párom – Vargad - fotósként vállalta, hogy minden receptet megfotóz nekünk, kedvet csinálva egy-egy fincsiség elkészítéséhez!
Én ma belevágok, tartsatok velem, ha van kedvetek egy ízletes diétához, de ha csak egy tuti receptre vágytok, akkor is érdemes böngészni blogomban.
Szívesen veszem az észrevételeket, ötleteket, javaslatokat akár blogbejegyzésként, akár a facebook oldalon, biztosan sokat tudunk egymásnak vica-verza segíteni…
Élvezetes ételeket, finom hétköznapokat és vidám életet kívánunk Nektek!
Kicsiicsi és Vargadé

2011. április 10., vasárnap

Csírák minden napra



Ha nincs nagy kerted, de van egy szabad, 30x30 cm-es szabad sarkod a konyhapulton, már nyertél: ezen a kis helyen, alig több munkával és odafigyeléssel igazi bio vitaminbombákat termeszthetsz magadnak.
Fehérje napon köretként, keményítő és szénhidrát napon köretként, feltétként egyaránt főnyeremény egy kis tál csíra. Fontos, hogy csak nyers állapotban használd fel a kisnövényeket, hiszen a vitaminok nagy része 30-40 C° felett lebomlik.
A csírák azon túl, hogy igazi, bio növénykék, melyek nagyon olcsón, kis munkával előállíthatók, tele vannak A, B, C, D, E, G, K és U vitaminnal, de foszforban, klórban, káliumban, szilíciumban és kálciumban, folsavban is gazdagok. Rendszeres fogyasztásukkal kirobbanó formába hozhatod Magad. A csírák a nyers koszt híveinek, a lúgosító tábornak, a vegán csapatoknak és minden, tudatos táplálkozó irányzatnak közös alapanyagai.
A csíranövények koncentrált formában tartalmazzák a kifejlett növény aromáit, a legegyszerűbb salátát is a mennyekbe repíti egy-két kanál csíra.
De ha szénhidrát napon nincs időd csak egy szelet margarinos kenyérre, s azt megszórod egy nagy kanál retek csírával, már biztos lehetsz benne, hogy nagyot léptél az egészséged érdekében… és még mennyei is! :-)
…és tényleg nincs más dolgod, mint egy éjszakára beáztatni a csíráztatni kívánt magvakat, reggel átmosni, majd a csíráztató edényben szétteríteni, reggel-este átöblíteni… 4-5 nap múlva már „arathatod is” is a friss növénykéket…
Az Uram kedvence a retekcsíra, mely tényleg nagyon könnyen kezelhető. Én nagyon szeretem a mustár a zsázsa  a zöldborsó csírákat, de a káposzta is nagy kedvenc a családban.
Ne legyetek restek, néhány perc az egész!!!! Csírára fel!




Párolt zöldségek rizzsel, balzsamszósszal – keményítőnapra


Szörnyen rosszul aludtam, s ha már ébren üldögéltem, hajnali egykor megnéztem DVD-n Portugált… ennek következtében nem igen sikerült ötkor kelni, így 7 órás riadalmam valami gyors ebédmegoldást követelt.
Ha kevés időm van, mégis, valami értékeset és ízleteset szeretnék enni, akkor előkapom az emeletes, elektromos párolót – ez a jószág még soha nem hagyott cserben, sőt, én sokkal jobban szeretem a párolt zöldség ízét, mint a főttét.
A hűtőben volt egy nagy brokkoli, néhány répa, a fagyóban kelbimbó… és bio rizs is mindig van itthon… a pároló egy-egy szintjére ezek a zöldségek kerültek, 20 percre kapcsoltam a szerkentyűt, majd a kész finomságot egy icipici nátriummentes sózás után uzsis dobozba rendeztem. A rizs a són kívül friss petrezselyem-szórást is kapott. A jó adag rizs nagyon laktat, a zöcsik pedig gazdaggá, ízletessé és vitamin dússá varázsolják az ebédet. Egy kis balzsamszósszal megbolondítottam a natúr ízeket, legközelebb céklahabot is teszek mellé. Büszke voltam az ebédemre...

Mióta tudom, hogy a nátrium is szerepet játszhat érrendszeri és ízületi problémák kialakulásában, csak nátriummentes sót használok… Próbálom Édesanyámat is rábeszélni, hiszen a magas vérnyomás egyik okozója a konyhasó… remélem, jövő vasárnap lesz alkalmunk egy nagyot beszélgetni róla…

2011. április 5., kedd

Krémes joghurt a konyhádból - fehérjenapra


Imádom a joghurtot… egy csipet sóval, metélőhagymával egyszerű saláta öntetnek, házi majonézzel grillezett gomba mellé, vagy éppen magában, frissítő nasiként…
Néhányezer forintért szuper joghurtkészítő gépeket lehet vásárolni, s gyakorlatilag 3 perc előkészülettel egy heti joghurtadag elkészíthető. A gép gyakorlatilag egy kis „búra”, ami azonos hőmérsékleten tartja az élőflórával dúsított tejet 7-8 órán át.

Ahogyan én készítem: 1 l házi, vagy biotejet felöntök egy pohár (2 dl) élőflórás joghurttal (én SPAR biojoghurtot használok), alaposan elkeverem egy üveg kancsóban az elegyet, majd a frissen kiöblített üvegpohárkákba öntöm. Szorosan lezárom a kupakkal, s hét órára a joghurtkészítőbe teszem az üvegcséket. Én általában este, lefekvés előtt készítem be az adagot, s reggel csak a hűtőbe teszem a krémes joghurttal teli üvegeket. Persze – mint ma is-, fehérje napon, egy üveggel rögtön magammal viszek ebédre a salátámhoz.
Próbáljátok ki, nagyon egyszerű, mennyei és sem E-k, sem guargumi, sem semmi idegen anyag nincs benne…
Gyerkőcöknek gyümölccsel, mézzel kimixelve a legtökéletesebb nasi…

Panna Cotta Xilittel - fehérje napos fehérség

A fehérje napi Édesség-vágy rendszeres látogató nálam…  A citromos túrókrém Xilittel jól bevált finomság, de lássuk be, nem túl változatos választék így egymagában.

Imádom a panna cottát, de cukorral igazi szénhidrát bomba, ráadásul a tejszín miatt nem is sorolható egyik napra sem. Édesítőszerrel, vagy Xilittel készítve azonban szerintem tökéletes fehérje napi nasi. S ha vendégeket vársz, akkor egy mentás eperöntettel 2 perc alatt ínycsiklandó édességet tudsz varázsolni, persze Te kerüld el ezen a napon az öntetet, hiszen a gyümölcs nem fogyasztható fehérjével együtt.

A fotón látható finomságot Kedvesem készítette el, ő meséli el a receptet:

…ööö… :o))
... a hozzávalók:
1 dl zsíros, házi tej
6 dl habtejszín
4 lapnyi zselatin
7 dkg XILIT
1 vaníliarúd

Elkészítés a la Vargad:
„Beleöntöttem egy olyan edénybe a tejet és a tejszínt amibe belefért – nem árt minimum 8 dl-es -, belekapartam a vaníliarúd magját, és beletettem a héját is. Gyakran kevergetve felforraltam, majd levettem a tűzről, hozzáadtam a Xilitet és a lapzselatint… hagytam, hogy kihűljön. Miután sürgetett az idő, hidegvizes fürdővel is segítettem rajta :o).

Amikor langyosra hűlt, kivettem belőle a vaníliarudat, s hidegvízzel kiöblített formába öntöttem. Kb. 5 órára hűtőbe tettem. Amikor már jól megdermedt, forró vízbe mártottam a formát, hogy az édesség elváljon a formától, egy határozott mozdulattal a tányérra borítottam. Miután hűtést igényel, már a vendégség előtti napon is nyugodtan elkészíthető.”

Mentás eperszósz:

Mentát, mézet, fagyasztott vagy friss epret összeturmixoltam, s szintén 5 órára egy csatos üvegben a hűtőbe tettem, hogy az ízek kellően összeérjenek benne. Ezzel tálaltam a finomságot.

A gyümölcsszósz szigorúan tilos a 90 napos étrendben fehérje alapú ételhez!!!