2011. február 17., csütörtök

Gombás rizs salátával – egyszerűen, finoman és szépen, ahogy a csillag megy az égen :o)))


Rizottónak nem nevezném, inkább csak egy mennyei gombás rizs ez a szépség, gyorsan meg van és isteni…
A mirelit gomba soha nem fogyhat ki a fagyóból, talán mert számomra az egyik legsokoldalúbb fűszer… Ha levesbe teszed, akkor a legegyszerűbb zöldséglevesből is egy új fogást varázsol. Tésztával, krumplival, rizzsel, s minimális fűszerrel is egy komplett, zseniális ebéd… A kedvencem az erdei vegyes, de a jövő héten Barátaimtól kapok rókagombát, shiteke-t, és vargányát is, tehát durva gomba recept özönre számíthattok a közeljövőben :o).
A 90 napos diéta hívőinek főnyeremény a gomba, hiszen a gyümölcsnap kivételével bármely nap étrendjébe beiktathatjuk!!!
A másik fontos alapanyag a fagyóból a leves alaplé. Ha van néhány órám, akkor marha, zöldség vagy csirke alaplevet is készítek, ledobozolom, s már mehet is a fagyóba, ezzel megúszom a préselt E-kockákat… mert mi csak így nevezzük a húsleves kockákat… de egy percig sem szeretnék képmutató lenni, hosszú éveken keresztül mi is ezeket használtuk, s ezekből is lehet BIO, cukormentes és kevésbé káros verziókat kapni, érdemes elolvasni a doboz hátulját…
Az alaplevesek receptjeit is hamarosan begépelem, egyszerűek, finomak és gyakorlatilag a gyors és egészséges vacsorák tökéletes alapjai.
Gombás rizs salátával





2 fej kis vöröshagyma
egy löttyintésnyi olívaolaj
petrezselyem
2 bögre mirelit gomba
2 börge előfőzött barna rizs
3,5 bögre alaplé (én most marhalevessel késztettem, mennyei lett)
0,5 bögre száraz, fehér bor
só, frissen őrölt bors (én színes borskeveréket teszek az őrlőbe)
A vöröshagymát apróra daraboljuk (én az IKEÁ-s, csapkodós daraboló-csodára esküszöm, 5 csapkodás, s már kész is van az apró, könnymentes hagymakupac), s megpirítjuk az olívaolajon. Hozzá pirítjuk a rizst és a petrezselymet is, a gombát is rádobom, majd felöntjük az alaplével és a fehér borral, sózom, borsozom és lassú tűzön készre főzöm… Ha kencésebben szeretitek a rizst, akkor egy kicsivel több bort is tehettek hozzá, én pergősen imádom, így nálam a pontosan 2x annyi folyadék, mint rizs a nyerő arány…
Jégsaláta, rukkola, balzsamszósszal – nálam ez a tuti a rizshez, Dani halhoz, sült csirkéhez, vagy éppen a májas husipástétomhoz eszi köretként.
Időtakarékos megoldás, ha a fehérje napra sütsz csirkét, s elkészíted hozzá rizst is. Fehérje napon eheted a pipit salival, s a következő napon élvezheted a rizst, s a Párod eheti mindkét nap együtt a finomságokat, persze a friss sali neki is elengedhetetlen minkét napon! :o)))

2011. február 13., vasárnap

Balzsamecet krém – husikhoz, nasikhoz, és friss salátákhoz

Ha váratlanul felszabadul egy-két órám, gyorsan előre dolgozom a zilált hétköznapokra. Ilyenkor összeállíthatunk salátákat, szószokat, készíthetünk tésztákat, leves alapokat, melyek lefagyasztva lényegesen leegyszerűsítik a munkánkat a dolgos estéken.
Imádom a balzsamecet krémet, de a hyperekben kapható nem vonz túlságosan, s persze jobban szeretem, ha ez is a mi szánk íze alapján alakul :o).
Találtam a weben egy jó receptet, kicsit átdolgoztam… mennyei lett az eredmény, de a dupla adagból is 3 dl lett összesen.
Balzsamecet szósz egyszerűen


2 ek barnacukor
2 dl vörösbor
2,5 dl balzsamecet
5 dkg sonkahagyma
10 dkg méz
3 dl szőlőlé
2 gerezd fokhagyma
5 ág kakukkfű
1 dkg keményítő
bors
Húsvét hétfőn lesz két éve, hogy az összes fehér cukrot és fehér lisztet a kukába tettük, azóta a vendégek kedvéért sem veszünk, még kockacukrot sem…. Láss csodát, a mézes, tejhabos kávéra még nem láttam fintort az elmúlt két évben, egyetlen vendégünk arcán sem… vagy tényleg kaphatók az emberek az egészséges életmódra, csak maguktól nehezen indulnak neki, vagy egytől-egyik poker face minden vendégünk! :o)))
… barna cukrot körülbelül havonta egyszer használok, ha valamilyen ételhez karamell alap kell, akkor nem úszom meg, hiszen XILIT és MÉZ barátaink nem alkalmasak karamellnek…
A szósz elkészítése nagyon egyszerű: a barna cukrot egy lábasban lassú tűzön karamellé olvasztottam, nyakon öntöttem a vörösborral és az ecettel, hozzáadtam az apróra darabolt vöröshagymát és fokhagymát (résnyire nyitottam az ablakot, mert a párolgó ecet-bor keveréknek és a hagymáknak köszönhetően összesírtam magam - … cry me a river…J), a kakukkfüvet, a sót, színes bors frissen őrölt keverékét és közepes lángon jó fél óráig főztem a fincsiséget… Majd átszűrtem, kivettem belőle egy decit, hűlni hagytam egy bögrében, a maradékhoz hozzáöntöttem a szőlőlevet és mézet, újabb fél óráig forraltam a fekete szószt… A bögrében kihűlt lében csomómentesre kevertem a kukorica keményítőt, majd a felére párolgott szószhoz főztem… Gyönyörű, sűrű fekete kencét kaptam, még egy kis frissen őrölt borsot kevertem hozzá…
Gyorsan kis üvegekbe töltöttem, rájuk csavartam a kupakot, s miután kihűltek az üvegcsék, irány a hűtő… Este, a marha sülthöz tálalt salátára már ez az öntet került… Zseniálisan fincsi lett!!!!!

2011. február 12., szombat

Sóskafőzelék főtt tojással – a krémes, fehérje



Ha fehérje napunk időzavarba kerül, a sóskafőzi a mentőöv. Negyed óra alatt kész, mennyei és nagyon egészséges. …persze be kell látnom, hogy Dani e tekintetben is álom Pasi: imádja a főzelékeket – s ahogy vendéglátós Kereszatanyám hívja -, a gezemicéket :o)).
A sóskáról néhány tiszteletteljes szó: már kora tavasszal szedhető ez a légyszárú évelő, mely a benne rejlő oxálsavnak köszönheti jellegzetes, savanyú ízét. A pikáns finomság foszfort és vasat is tartalmaz, s magas gyümölcssav tartalma miatt élénkítő hatású. Immunerősítő és vizelethajtó hatást is tulajdonítanak zöld barátunknak, a népi gyógyászatban vértisztítóként és immunerősítőként  is számon tartják.

A sóska télen fagyasztott formában áll egészségünk szolgálatában, minden élelmiszerboltban megvásárolható a papír dobozos, fagyasztott massza verzió, melyből 2-3 dobozzal mindig megbújhat a fagyóban. A mi sóskaforrásunk Édesanyám kerteje, hiszen oliva olajon ledinsztelve, bedobozolva kapjuk a fincsiséget a szülői házból.


A sóskafőzelék elkészítése a la Kicsiicsi:



(Nem az ősi recept alapján készítem, de ez csak jót tesz a zöldellő finomságnak. )
Előző este kiveszem a dinsztelt, fagyasztott sóskatömböt a mélyhűtőből, ez reggelre szépen kienged, egy lábasba beleteszem a puha masszát, nyakon öntöm egy jó adag tejszínnel (én a Parmalatra esküszöm), s aranyló mézet csorgatok rá jó bőven… egy minicsipet sót is szoktam rádobni, ezzel egy kicsit lehet szelídíteni a vadságon.
Tükörtojást sütök hozzá, de legutóbb kemény tojással ettük - így is tökéletes -, s a kemény tojás a melóba szállításnál is praktikusabb.
...éééés kész!!!
Ha a látvány is fontos, akkor kimixelem a tejszínes kencét, így szép, homogén masszát kapunk… Győri Ildi kolléganőm arcából ítélve, csak mixelve tegyél sóskát társasági asztalra, kevésbé bizarr a látvány! :o))
A friss, vagy dinszteletlen fagyasztott sóska elkészítése csak annyiban tér el az enyémtől, hogy olívaolajon, vagy vajon megpárolod a leveleket, míg szépen bebarnul a friss, zöld tónus, s már jöhet is a tejszín és a méz…

2011. február 8., kedd

A rettegett gyümölcsnap mézes, sült almával ízesítve

A 90 napos életmód legutáltabb napja a 4., azaz a gyümölcsnap!!! … ezen a napon mindenkinek kilyukad a gyomra a sok savtól, délután kettőkor már szédelgünk az éhségtől, s ilyenkor a közös céges ebéd maga a pokol… De ennek nem kell feltétlenül így lennie!

 Illatos gyümölcssaláta a magábanalma és az unomnarancs helyett





Narancsot, almát, körtét, kivit, szedret (a mirelit is nagyon finom), áfonyát, stb. megtisztítasz és összedarabolsz, egy deci meleg vízben feloldasz két evőkanál mézet, s ezzel nyakon öntöd a gyümölcsöket… Jól összekevered, hogy minden gyümölcsre jusson az édes nedűből, hagyod kihűlni, s máris egy újabb dimenzióban jár a gyüminap. … és ne feledd megnézni a Kollégáid arcát, mikor irigykedve néznek bele a tálkádban pirosló szederre, szamócára télvíz idején! :o))


Szénhidrát nap, házi tésztával


A tésztanap egyszerű tud lenni, ha hajlandó vagy fehér lisztes péksütit, cukros mákostésztát, vajas fehérkenyeret, vagy fehér lisztből készült pizzát enni, konzerv kukoricával, bolti kechup-pal.

A következő lépcső, ha mindezt bolti, teljes kiőrlésű alapanyagokból, esetleg bio zöldségekkel teszed…

Ha viszont időt és energiát fektetsz étkezési szokásaid ráncba szedésébe, akkor érdemes megpróbálni a házi tészta készítését is… Nem lehetetlen küldetés, viszont hihetetlen öröm és büszkeség a szorgalmas munka jutalma…

Tésztagyúrás – avagy a nyeletlen fejsze fejesugrása





Anyukám valószínűleg úgy született, hogy tudta a sifli tészta és a kenyér pontos receptjét… Játszi könnyedséggel gyúr be álmából felkeltve is bármilyen tésztát… mondanom sem kell, a kis okkersárga mérleget nagy barna táljával csak akkor veszi elő, ha Ida Anyánktól kap valami „fajin, új receptet”… mert ezek az új, nyilem-nyalom édességek kérik a mérleget, nincsenek benne az tapasztalt kezekben…
…szóval nem lehet ez olyan bonyolult… pedig már a beszerző körút is rosszul indult, hiszen elfelejtettünk tojást venni… merthogy soha nem veszünk. Az ágasi kedves, sárga jószágok ellátnak minket a finomságokkal, s eszünkbe sem jutott, hogy vennünk kell…

Vettünk bio, teljes kiőrlésű búzalisztet, végül az inárcsi mogor Bácsi (aki éppoly barátságtalan a kis kapualjba felállított zöldséges standnál, mint Apukám volt a szatócsboltban anno) a tőle telhető legnagyobb bájjal beszélt rá a 10 helyett 25 sárga paraszt tojásra: „Vigye má’ e’ ezt a huszonötöt, né pakógassam má itt”. … s mert ilyen bájra nem tud nemet mondani az ember lánya, elhoztam mindet.

A recept nagyon egyszerű:
1 kg teljes kiőrlésű bio búzalisztet összegyúrsz egy tálban 12 tojással, 2 evőkanál vízzel, ½ evőkanál tengeri sóval…

Gyúrod-gyúrod, szép cipóvá kerekíted, majd fél óráig megpihensz - mert Rád is rád fér -, nem csak  a tésztára.

Belisztezed a nyújtó deszkát, a cipó felét kb. 2 mm vastagra nyújtod, 10 cm-es csíkokra vágod. Minden élelmiszer lánc árusít ma már tészta nyújtó és szeletelő gépet, ami nem más, mint egy tetszetős kis tekerős masina, ami segít vékonyra nyújtani, majd szeletelni a házi tésztát. A hengerek között 6-os fokozatig nyújtom a tésztát step by step, s a kb. 5 cm hosszúra vágott tészta csíkokból a daraboló hengerekkel széles metéltet, vagy éppen cérnametéltet készítek… 

Ilyenkor előveheted a Nagymamától karira kapott (társaság előtt nem vállalható) abroszokat, rászóród vékonyan a tésztákat, s három-négy napig szétterítve szárítod a teljes mennyiséget, napi átrázogatással… 

Szénhidrát napon ezekből két-két marékkal kifőzöl Magadnak, káposztás, krumplis, mákos, diós, grízes tésztának páratlanok! :o))

Káposztás tészta feltét: a fejes káposztát legyalulod - vagy gyalu híján apróra vágod -, besózod, s fél órára állni hagyod, majd alaposan kicsavargatod (ha este gyors vacsit készítek, s már nincs fél órányi türelmünk, akkor ez a fázis ki szokott maradni, így is finom lesz! ). Egy lábasba/serpenyőbe olíva olajat hevítesz, s aranybarnára pirítod a káposztát rajta. (Elárulom Anyukám imádott praktikáját: utálatos dolog a kevés szabadidőt káposzta kevergetéssel tölteni, ezért az olíva olajat egy nagy tepsibe öntjük, ráterítjük a kápit, bedugjuk egy fél órára a sütőbe, s elegendő 10 percenként egyszer-egyszer megkotrogatni az állandó kavarás helyett! …de ez titok, s csak az tegyen így, akinek vannak tervei az így felszabadult fél órácskáraJ). Ha a káposzta megpirult, bőven borsozod, s kész is a finom vacsora, egészen egészséges összeállításban. A cukros verziót le sem írom, mert szerintem aki képes a képosztás cvekedlire cukrot szórni, az egyéb aljasságokra is képes! :o)))

2011. február 6., vasárnap

Keményítőnap egyszerűen

Gyerkőcként mindennapos volt odahaza a krumpli - így, vagy úgy, de felbukkant a menüben… Bolyki keresztanyáéknál gyakran láttam karikázott burgonyát a tapsi alján, taréjasra nyílt, szép szalonna szeletekkel, s a kompozíciót még egy-egy hurka, vagy kolbász szál is színesítette… az illata is meg van még az orromban, szó se róla, mennyei volt.
Ma már azt is tudom, hogy a krumpli az egyik legjobb vízhajtó étkünk, s ha méltó barátok közé helyezzük, akkor akár egészséges is, nem csak finom.

Keresztanya kompozícióját letisztítottam a 90 napos étrend szabályai alapján, s bizton állíthatom, érdemes kipróbálni. Én ezt az egyszerű finomságot délben és este is szívesen fogyasztom, így egy nagy adagot készítek belőle, s beosztom egész napra.

Húshagyó tepsis krumpli





1 kg krumpli
3 fej vöröshagyma
kis só
rozmaring
olivaolaj

A tepsit kikenem olivaolajjal, kb. 5 mm vastagra karikázom a krumplikat, a tepsibe terítem a szeleteket, megsózom őket, majd a hagymát is rákarikázom a krumpliágyra. Kis rozmaringgal beszórom a csapatot, s kb. fél óráig, fólia alatt egybe sütöm az egészet.  Imádom, ha a tepsi aljához odapirulnak a krumpli szeletek, igazán finom, ropogós lesz tőle minden érme.
A sült hagyma is mennyei kiegészítő hozzájuk, de csemege uborkával, ecetes ubisalival az igazi az étek.

Párom köretként fogyasztja ezt az ételt, füstölt, sovány sonkaszeletet szoktam neki sütni hozzá.

40 perc alatt meg van az egész, így keményítő nap reggelén egy órával korábban kelek, s frissen viszem be a forró, illatozó, roppanós, vagy éppen omlós karikákat… így nincs kísértés, nincs csábulás, csak finom, egészséges ebéd van! 

Falusi pástétom a tegnapi fehérjenaphoz



A Sors kegyéből fehérje napom éppen egybeesett a Vajdahunyad várában tartott mangalica fesztivállal, így különösebb lelkiismeret-furdalás nélkül gyönyörködtünk és kóstolgattunk Családommal. Köztudott, hogy a mangalica-fogyasztás reneszánszát éli, mozdulni sem tudtunk a tömegben, így kis tolongás után gyorsan beszereztük a finom vásárfiákat. Nővérem túlesett egy gidasokkon is, hiszen utálja a kecskesajtot, ám egy óvatlan pillanatban az én kóstoló falatkámat lekapta a villa hegyéről, majd rágó után kapkodva kifejtette, hogy egy komplett gida falka tolong az orrnyergében :o)))).

Vargad zsákmánya:
60 dkg füstölt, húsos mangalica szalonna
50 dkg füstölt mangalica sonka
2 pár enyhén csípős, mangalica kolbász (1 pár Apukámnak kóstolóba)
Az én vásárfiám:
1 szál szürkemarha vastagkolbász, természetesen ez is enyhén csípős (ahogy a Tesóm nevezi: szürke, vastag marha)
20 dkg kecskesajt
20 dkg szárított búzafűben érlelt sajt
Perfect day! :o)))

Télimádók lévén, aggódva ocsúdtunk fel a jó időre… Persze jól esne már egy kis napfürdő,  a friss, ropogós saláta, az újhagyma a kert végéből, de az idei tél úgy elröppent, hogy falusi pástétom nem készült… Ez egy olyan testes, húsos finomság, melyet 15 C felett már nem igen fogyasztunk, így a frissen szerzett szalonnából rááldoztunk egy darabkát, s a tavasz beállta előtt, gyorsan elkészítettünk a téli kedvencet.

Falusi, májas húspástétom


 


Joanne Harris szakácskönyvei konyhánk bibliái. A zseniális finomságok egyszerűen elkészíthetők, minden allűrtől mentesek, ha tiszta, finom ízekre vágyunk, ezekből főzünk… Az eredeti recept címe Falusi húspástétom, de mi imádjuk a májat (ennek ellenére viszonylag keveset fogyasztunk sajnos), így kicsit átdolgoztam a fehérjék arányát:

Joanne húsjavaslata:                                                                   
20 dkg csirekmáj                                                                            
25 dkg húsos szalonna felkockázva                                       
25 dkg húsos szalonna vékony szeletekre vágva            
50 dkg sertéshús felkockázva 
20 dkg darált sertéshús

Kicsiicsi hozzávalói:
60 dkg csirkemáj felkockázva
10 dkg mangalica szalonna felkockázva                                       
20 dkg bacon szelet
25 dkg rövidkaraj  felkockázva                                                                                            
20 dkg csirkemell felkockázva
25 dkg darált rövidkaraj
2 tojás
friss petrezselyem
1 kis fej vöröshagyma
kis majoranna
babérlevél apróra vágva
frissen őrölt színes bors

Az étel nagyon egyszerűen elkészíthető: a májat, a husikat 1,5x1,5 cm-es kockákra vágod, a darált husit, a két felvert tojást, a fűszerekkel együtt a husihoz gyúrod, az apróra vágott vöröshagymával egyetemben… Egy keskeny, mélyebb tálat kibélelsz bacon csíkokkal, beleteszed a masszát, a túl lógó bacon végeket ráhajtod, majd keresztben újabb bacon csíkokkal befeded az egészet. 1,5 óráig magas hőfokon sütöd a finomságot, majd fél óráig hűlni hagyod.

Fehérje napon hidegen, friss, ropogós salátával, saviubival tökéletes, a Párom pirítóssal eszegeti, persze a friss sali neki is jár hozzá :o).

A testes, masszív húsétel friss fehérje nasi után kiált!

Citromos túrókrém




25 dkg sovány túró
2 dl tejföl
1 citrom héja
½ citrom leve
méz, vagy XILIT

A fehérjenap tökéletes nasija a tőrókrém, Párom naranccsal, én citrommal imádom.
5 perc az egész és isteni a végeredmény. A túrót és a tejfölt (ma éppen joghurttal készítettem) áttöröd, ráreszeled a citromhéjat, ráfacsarod a fél citrom levét, hozzáteszed a XILIT-et, vagy a mézet, kikevered, s irány a kanapé, a kedvenc magazinoddal, de ha hűtőben egy óráig állni hagyod, akkor tökéletesre érnek az ízek benne :o)).

Jó étvágyat!

Étkeimről, rajzikákkal

Új életünk boldog vajúdása, receptgyűjteményünk néhány alapelv köré szerveződik:

Alapvetően a testkontroll és a 90 napos életmód szabályai adják a receptek sarkköveit, de a bio és teljes kiőrlésű finomítatlan alapanyagok is fontos vezényszavak.

A recepteket minden esetben két ikonnal fogom ellátni.
Az első megmutatja, hogy a 90 napos diéta mely napjára javallom a fincsiséget:
Fehérje nap 


Keményítő nap


Szénhidrát nap


Gyümölcs nap


A második azt hivatott megmutatni, hogy mennyire bonyolult az étel elkészítése, kinek ajánlom a vele való gyönyörteljes munkálkodást:

Gyors és egyszerű étel managerineknek, egyetemistáknak:o)


Időigényesebb hamik a ráérősebb lányoknak


Különlegességek, elhivatott házikosztosoknak

2011. február 4., péntek

Az új élet 0. napja

Holnap lesz az új életünk első, nagy napja… persze előkészületek már korábban is történtek, apró jókákat már eddig is tettünk egymásért, magunkért, de a holnap az más! A holnap az valami egészen új… Innen most így álmodom, s jó bakként így tervezem.

Sok választásunk azonban nincs: vagy jól csináljuk, vagy nagy lesz a veszteség…  az egészségünkért folytatott küzdelemben nem lehetnek vesztes csaták, mert minden csata gyengíti a győzelem esélyét a háborúban… Igen, ez most egy hadüzenet az őrült világ ellen, melynek ezidáig mi magunk is őrjítői voltunk… de kibontottuk az ernyőt, tudatos fékezésbe kezdtünk. 

Ez a napló több okból gépelődik: az első és legfontosabb ok, hogy ha számon kérhető vagyok, az inspirál. Márpedig ha nyilvánosan belefogok egy ilyen naplóba, akkor nincs megállás, nincs kiszállás, végig kell csinálni. Persze annak is örülnénk, ha többen velünk fékeznétek… ha nem is most, egyszer, ha majd fékezhetnéketek támad, mert az ember a legapróbb változást is csak akkor képes maradandóan meglépni, ha ez a döntés ott benne, belül átkattan, s már csak a saját döntését hallja, s nem mások érvei csengenek fülébe.

Nem kevésbé fontos indok, hogy a kis cetlikre firkált jegyzeteim, receptjeim átlátható doksiba rendeződnek végre… s ha már kicsinosítottam őket, akkor miért ne lehetnének mások szolgálatára és örömére is… mert remélem, hogy blogom mankó lesz egy-egy elveszett napon a MIAFRANCOTFŐZZEK tipródásaiban…

Örülök, hogy belevágok, s remélem, jó szolgálatot teszek Családomnak, Barátaimnak, s az összes elveszett, gyorskoszton élő, de változtatni vágyó, mókuskerékben pörgő Sorstáramnak…  

Légy üdvözölve világom egy fontos zugában!